Sodobna tehnologija je v zadnjih desetletjih povzročila hiter razvoj kovinarske in kovinskopredelovalne industrije. Izpodrinila je konvencionalne procese obdelovanja kovin, s čimer so se skrajšali, poenostavili in tudi pocenili postopki za obdelavo in predelavo kovin. Eden takšnih postopkov je tudi laserski razrez pločevine, ki se trenutno uvršča med najnaprednejše, najbolj priljubljene in posledično najbolj uporabljane postopke v proizvodnji. Izpodrinil je klasične načine rezanja kovine in v mnogih podjetjih velja za standard pri rezanju kovin, saj omogoča hitro in izredno natančno izdelavo končnih produktov ter odličen izkoristek materiala.
Kakšen postopek je laserski razrez pločevine?
Gre za rezanje pločevine z laserskim rezalnikom, s katerim se dosežejo zelo natančni rezi po ravnini. Podoben učinek omogočata še dva druga postopka – žična erozija in rezanje pločevine z vodnim curkom – njuna prednost so nižji obratovalni stroški in cenejša oprema, vendar je laserski razrez pločevine po drugi strani veliko hitrejši in natančnejši in oba postopka že več kot uspešno nadomešča v številnih panogah ter pospešuje napredek kovinske industrije. Postopek se uporablja tudi za izrez lukenj in oblik, saj laser zelo olajša nadaljnjo obdelavo materiala, s čimer odpira nove možnosti za obdelovanje kovin.
Razrez pločevine je danes večinoma že avtomatiziran, poteka ob podpori sodobnih računalniško vodenih strojev z najsodobnejšo programsko opremo. Ta nadzoruje celoten proces rezanja in skrbi za minimalna odstopanja, ki nikoli ne presežejo 0,1 milimetra, kar pomeni maksimalno natančnost v delovanju stroja. Z avtomatizacijo procesa se zmanjša tudi količina odpadkov, ki nastane pri rezanju, s čimer je poskrbljeno tudi za okolje. Še ena prednost modernih strojev je ta, da pri delu, tudi ko gre za laserski razrez pločevine, ne povzročajo prekomernega hrupa, zato so postopki prijazni do ljudi in do narave.
Za laserski razrez pločevine se uporablja najsodobnejši fiber laser
V podjetju Bevec, ki se med drugim ukvarja tudi z laserskim razrezom pločevine, za delo uporabljajo fiber laser. To je najsodobnejša naprava na tem področju in v primerjavi z ostalimi tipi laserjev, danes dostopnih na trgu, tudi najučinkovitejša. Aktivni medij fiber laserja sestavlja optično vlakno, dopirano v redkih zemeljskih elementih (to so navadno iterbium, neodium, erbij itd.). Atomske ravni teh elementov imajo namreč izjemno uporabne energetske nivoje – ti omogočajo, da se uporabi cenejši izvor črpalke, še vedno pa je visoka energijska moč delovanja. Na tak način žarek ostane v jedru vlakna in je posledično tudi veliko bolj natančno usmerjen. Še ena prednost, ki jo ima fiber laser, je večja stabilnost – pri nekaterih drugih napravah lahko namreč že malenkosten premik povzroči propad celotne laserske obravnave. Fiber laser odlikuje tudi izjemna učinkovitost hlajenja naprave, zaradi česar je končna efektivnost celotne obravnave še večja. Stroji imajo visoko izhodno moč in delajo z izjemno intenzivnostjo, vendar se kljub temu hitro in enostavno ohlajajo, zato lahko delovni proces poteka nemoteno in ni potreb po čakanju.
Katere so prednosti laserskega razreza pločevine?
Laserski razrez pločevine je na voljo za različne materiale in debeline: konstrukcijsko jeklo, plemenito jeklo, aluminij ali baker. Podjetje Bevec ponuja razrez pločevine z laserjem do maksimalnega formata 3000 x 1500 mm, pri čemer se prilagajajo tudi specifičnim potrebam posameznih strank. Laserski razrez pločevine ima tako poleg prej naštetih še številne druge prednosti:
- omogoča brezhibno kakovost in natančnost reza brez odstopanj;
- gre za povsem avtomatiziran proces, pri katerem ni napak;
- izkoriščenost materiala je maksimalna, zato je tudi manj odpadkov, s čimer je zadoščeno visokim okoljskim standardom;
- proces razreza pločevine je s pomočjo fiber laserja poenostavljen, zato ni potrebe po dodatnih orodjih ali procesih;
- zaradi avtomatizacije postopka so hitrejši tudi roki izdelave;
- fiber laser omogoča skorajda neomejene možnosti pri oblikovanju izdelkov.
Laserski razrez pločevine je sodoben tehnološki postopek, ki močno olajša obdelovanje različnih vrst pločevine. Najsodobnejši fiber laser zagotavlja natančne in čiste linije razreza brez potrebe po dodatnih dodelavah kot npr. brušenju, zato je ta postopek prava izbira za končne izdelke vrhunske kakovosti.